Меѓународен турнир во пливање „13 Ноември“ во базенот во Карпош

Од:

Во базенот во состав на Спортскиот центар „Борис Трајковски“ вчеравечер се одржа 8. Меѓународен турнир во пливање „13 Ноември“ – традиционален спортски настан кој се организира во пресрет на одбележување на Денот на ослободувањето на Скопје.

Натпреварувањето го организираше пливачкиот клуб „Бета Шаркс“, годинава со поддршка од Општина Карпош. На дводневниот пливачки турнир учествуваа натпреварувачи од земјава, соседните држави и регионот.

Турнирот почна со трка на лица – деца со попреченост, а потоа продолжија натпреварувањата и во другите дисциплини. Турнирот го отвори градоначалникот на Карпош, Стефан Богоев, кој на учесниците им посака спортски успех и уште многу учества на пливачките турнири. Богоев ги додели медалите и дипломите за најуспешните.

– Како локална самоуправа навистина многу инвестираме во спортот, во подобрување на спортската инфраструктура. Доделуваме стипендии на ученици спортисти. Исто така, во постапка сме за изведба на еден училишен, затворен базен во „Јан Амос Коменски“. Искрено се надевам дека имате убав престој во Скопје и од тука ќе си заминете со нови пријателства, достигнувања и лични рекорди во пливање, рече Богоев.

Општина Карпош соопшти дека и натаму ќе вложува во развој на спортот на локално ниво. Интензивно се работи на обновување на училишните сали и игралиштата. Примарна цел е да се создадат подобри услови за спортување, со што би се оствариле и подобри резултати на спортистите на домашни и на меѓународни натпревари.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Босанецот Мехо и зимава ја преплива реката Уна, традицијата е долга над 40 години

Жарко Настоски

Над 300 млади пливачи на Зимското национално првенство во мали базени

Ана Ололовска

Националната пливачка федерација ќе поднесе кривични пријави, ако биде спречена да гласа на утрешното Изборно собрани на МОК

Ана Ололовска

Одложен годинешниот Илинденски мал пливачки маратон во Охрид

Жарко Настоски

Светскиот шампионат во пливање одложен за 2022 година

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Пливање на суво: Вежби за одржување на спортскиот дух

Ана Ололовска