Светскиот шампионат во пливање одложен за 2022 година

Од:

Меѓународната федерација за пливање (ФИНА) го одложи Светското првенство во пливање од 2021 година за мај 2022 година во Фукуока. Новите датуми за настанот се од 13 до 29 мај, по две години. Идејата е да не се совпадне со Олимписките игри во Токио, кои беа преместени во 2021 година поради пандемијата на коронавирус.

Градоначалникот на градот домаќин, Сочичиро Такашима, рече дека промената на датумите и годината во никој случај нема да влијае на бројот на дисциплини и учесници на Светскиот куп.

– Фукуока ќе ги обезбеди сите најдобри услови за големо првенство во пливање, рече тој.
Се разбира, постојаната пандемија нè прави сите внимателни. Ние ја продолжуваме нашата работа и организација и ќе бидеме на високо ниво во 2022 година.

– Не се сомневаме дека ова е вистинската одлука. Пред да ја донесеме, се консултиравме со индивидуалните федерации, како и со спонзорите. Ние сме должни да ги обезбедиме најдобрите можни услови, изјави претседателот на ФИНА, Џулио Малионе.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Босанецот Мехо и зимава ја преплива реката Уна, традицијата е долга над 40 години

Жарко Настоски

Над 300 млади пливачи на Зимското национално првенство во мали базени

Ана Ололовска

Националната пливачка федерација ќе поднесе кривични пријави, ако биде спречена да гласа на утрешното Изборно собрани на МОК

Ана Ололовска

Одложен годинешниот Илинденски мал пливачки маратон во Охрид

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Пливање на суво: Вежби за одржување на спортскиот дух

Ана Ололовска

Одложено и пливачкото ЕП во Будимпешта

А1он