Одложено и пливачкото ЕП во Будимпешта

Од:

Европското првенство во пливање, што требаше да се одржи од 11 до 24 мај во Будимпешта, е одложено за август поради пандемијата на коронавирус, објави денеска Европската пливачка федерација (ЛЕН).

dobivaj vesti na viber

Новиот термин за ЕП е 17 – 30 август, или една недела по летните Олимписки игри во Токио.

Претседателот на ЛЕН, Паоло Барели притоа рече дека не е исклучена можноста и за преместување на ЕП во 2021 година, ако ситуацијата со коронавирусот не се подобри во наредниот период.

„Во оваа фаза е тешко, речиси невозможно, да се испланира точен датум. Затоа се договоривме со унгарските организатори да ја преиспитаме ситуацијата кон крајот на мај или почетокот на јуни“, рече Барели.

Би можело да ве интересира

Кина воведе локдаун за 1,7 милиони жители поради 300 нови случаи на коронавирус

Германија се подготвува за нов пандемиски бран наесен

Ана Ололовска

СЗО очекува „високи нивоа“ на Ковид-19 во текот на летото

А1он

На грчките острови Миконос и Милос позитивни над 50 отсто од направените тестови за Ковид-19

А1он

Во Албанија 550 нови случаи со Ковид-19, највисок број во последните три месеци

А1он

Над 20.000 нови случаи на Ковид-19 во Грција

А1он