Одложено и пливачкото ЕП во Будимпешта

Од:

Европското првенство во пливање, што требаше да се одржи од 11 до 24 мај во Будимпешта, е одложено за август поради пандемијата на коронавирус, објави денеска Европската пливачка федерација (ЛЕН).

Новиот термин за ЕП е 17 – 30 август, или една недела по летните Олимписки игри во Токио.

Претседателот на ЛЕН, Паоло Барели притоа рече дека не е исклучена можноста и за преместување на ЕП во 2021 година, ако ситуацијата со коронавирусот не се подобри во наредниот период.

„Во оваа фаза е тешко, речиси невозможно, да се испланира точен датум. Затоа се договоривме со унгарските организатори да ја преиспитаме ситуацијата кон крајот на мај или почетокот на јуни“, рече Барели.

Би можело да ве интересира

Во светот над 117 милиони луѓе инфицирани со Ковид-19

Ана Ололовска

Истражување: Во Франција најпогодени од Ковид-19 се најбогатите луѓе

Ана Ололовска

Дашо: Во Албанија има многу повеќе смртни случаи од официјалните бројки

Ана Ололовска

Вучиќ: Сите се заинтересирани за кинеските вакцини, но Србија не може да ги извезува

Ана Ололовска

Габровски: Речиси 90 отсто од новозаразените во Бугарија се со британската мутација на коронавирусот

Ана Ололовска

Голема викенд акција за вакцинирање во Франција

Ана Ололовска