pazaren inspektorat

Македонија

Пауновски: Молиме Бога инспекторите да се живи и здрави, нови вработувања следната година

Маја Илиевска-Пачемска
Државниот пазарен инспекторат добил од Владата ветување дека следната година ќе им бидат одобрени бараните 20 нови вработувања. Директорот на инспекторатот, Стојко Пауновски, вели дека
Македонија

За три дена 1.366 инспекциски контроли за КОВИД-протоколите и 104 контроли за „викенд без ДДВ“

А1он
Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) вчера изврши девет надзори и 124 контроли во трговски објекти во повеќе градови низ земјава, како и 93 контроли во угостителски
Македонија

Сопственикот на скопскиот локал „Мош“ доби кривична пријава, има 48 часа да го испразни објектот

А1он
На угостителскиот објект „Мош“ во кој последниот викенд имаше концерт, а го посетија и инспектори од Државниот пазарен инспекторат, денеска му е испратена кривичната пријава
Видео Македонија

ВИДЕО: Турбофолк забава и во Битола, локалите посилни од инспекциите и државата

Кристијан Ландов
Забави во сред пандемија и пораст на бројот на заболени се организираат и во Битола. Со клубски светла и разиграни гости на турбофолк музика, помина
Видео Македонија

ВИДЕО: Куп млади се гужваа во струмички „Аватар“, ниту дистанца, ниту маски

Кристијан Ландов
Струмичани и вчеравечер до доцна во ноќта се забавуваа со диџеј, а потоа и со српскиот рапер Девито во струмичкиот клуб „Аватар“. Објектот кој е
Македонија

Најавени 16 пријави за угостителски објекти, се прават свадби, не се почитуваат протоколите и работното време

А1он
Најмалку 16 пријави, кривични или прекршочни со платни налози, ќе поднесе Пазарниот инспекторат против угостителски објекти во Скопје, Тетово и во Струмица, откако при инспекциите
Македонија

ВИДЕО: Забава сред Скопје, казна и за „Гнездо“ поради непочитување на протоколите

А1он
Непочитување на протоколите за заштита од коронавирусот, утврди Пазарниот инспекторат во локалот „Гнездо“ лоциран на улица Македонија. Гостите до доцна во вечерта се забавуваа во
Видео Македонија

ВИДЕО: Наместо да биде затворен, во скопскиот локал и вечерва ќе пее Владо Георгиев

Кристијан Ландов
Во скопскиот локал „Мош“ каде вчеравечер не се почитуваа протоколите за заштита од коронавирус, вечерва повторно ќе се одржи журка со истиот српски пејач, Владо
Македонија

Скопскиот локал „Мош“ е затворен поради пречекорување на работното време, а не поради турканиците

Кристијан Ландов
Инспекторите го затвориле скопскиот локал „Мош“ каде вчеравечер на забавата со Владо Георгиев, имаше гужви и турканици меѓу посетители, вели директорот на Пазарниот инспекторат, Стојко
Видео Македонија

ВИДЕО: Гужви и турканици во скопски локал каде пееше Владо Георгиев

Кристијан Ландов
Со гужви, играње и пеење вчера се одржа настап на српскиот пејач Владо Георгиев во познат угостителски објект во центарот на Скопје. Присутните не одржуваат