ojo

Македонија

Изречена пресуда за обвинетите во предметот „Чекан“-вкупно 53 и пол години затвор

А1он
По поднесено обвинение од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција и одржани судски рочишта на кои беа изведени предложените докази, денеска
Македонија

Основното јавно обвинителство – Скопје предложи мерки на претпазливост за 13 лица вработени во Агенцијата за катастар на недвижности

А1он
Основното јавно обвинителство – Скопје, оформи предмет поради постоење на основано сомневање дека 13 лица од Скопје, вработени во Агенцијата за катастар на недвижности сториле
Македонија

Основното јавно обвинителство – Гостивар го истражува вчерашниот настан во кој едно лице го загуби животот

А1он
Надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Гостивар издаде Наредба за спроведување на истрага за синоќешното пукање во Гостивар кога животот го загуби дваесет
Македонија

ОЈО: Осуммина од УКИМ осомничени за корупција

А1он
Осум вработени на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ се осомничени за кривични дела со коруптивна природа во кои се оштетени студенти од Универзитетот, соопшти Основното
Македонија

ВИДЕО: Ноќно боење на Јавното обвинителство

А1он
Додека демонстрантите од Шарената револуција пред полициската станица Пролет бараа слобода за притворениот демонстрант кој управувал со пикапот од каде секој ден на протестите се
Македонија

OJO нареди нови анализи и вештачења за смртта на Крпач

А1он
Основното јавно обвинителство (ОЈО) и покрај завршената обдукција на Коста Крпач, доцна синоќа издало наредба за нови дополнителни анализи, пренесе 24Вести. – ОЈО изврши координација
Македонија

ОЈО: Мотивите за убиствата и самоубиството во Волково допрва ќе се утврдуваат

А1он
Првичните сознанија, по извршениот увид од страна на јавен обвинител од ОЈО – Скопје за убиствата и самоубиството во Волково упатуваат на извршено двојно убиство
Македонија

ОЈО за гонење организиран криминал демантира дека имало контра-акција во Централен регистар

А1он
Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција преку соопштение објавено на неговата веб страница најостро реагира и ги демантира информациите објавени во
Македонија

(ВИДЕО) Јанева: И претседателот и пратениците и уставните судии се избрани нелегитимно

А1он
Од доказите што Специјалното јавно обвинителство ги има за случајот „Титаник“, произлегува дека самиот избор на претседател, на уставните судии и на пратениците во Собранието