nova godina

Магазин

Се запали новогодишната елка на плоштадот во Киев

А1он
Главната новогодишна елка на плоштадот Софија во Киев се запали за време на свечената церемонија на палење на декоративните светилки, пренесуваат локалните медиуми. Според соопштението
Македонија

ВИДЕО: Шилегов ги запали светилките на новогодишната елка, ги повика граѓаните да празнуваат со придржување до протоколите

А1он
Градоначалникот Петре Шилегов вечерва ги прогласи новогодишните празнувања во Скопје симболично за започнати, со палење на светилките на елката на плоштадот „Македонија“. Шилегов изјави дека
Магазин

Детскиот ликовен конкурс „Зимска приказна“ отворен до 30 декември

А1он
Во пресрет на Нова година и Божиќ, Амбасадата на Русија во земјава објавува нов детски ликовен конкурс „Зимска приказна“, посветен на традициите за овие празници
Македонија

Вечер ќе светне новогодишната елка на плоштадот „Македонија“

А1он
Новогодишната елка што е поставена на плоштадот „Македонија“ ќе светне вечер во 19 часот, како предвесник на новогодишното празнување во Скопје, известуваат од Град Скопје.
Магазин

Традиционалниот виенски Новогодишен концерт ќе се одржи на 1 јануари 2021

А1он
Традиционалниот Новогодишен концерт на класична музика во Виена и годинава ќе се одржи на 1 јануари, вообичаено – во 11:15 часот… Поради пандемијата на коронавирус,
Магазин

Тирана светна во новогодишно руво

А1он
Албанскиот главен град, Тирана, светна во новогодишно руво. Голема новогодишна елка е поставена во центарот на Тирана, на плоштадот „Скендер бег“,а светилките ги запалија помала
Магазин

ВИДЕО: Во Белата куќа пристигна божиќната елка

А1он
Во Белата куќа денеска пристигна божиќната елка, што според традицијата е примена од првата дама на САД, Меланија Трамп. Годинава, претседателската резиденција ќе ја краси