nafteni kompanii

Економија

Спречена измама со поврат на ДДВ од над 160 милиони денари на нафтени компании

Орце Костов
Управата за јавни приходи денеска објави детали за начинот на кој нафтени компании со лажни фактури сакале да добијат поврат на ДДВ и исплати по
Економија

УЈП ќе ги објави компаниите од нафтениот бизнис кои затајувале данок

А1он
По празниците се очекува Управата за јавни приходи (УЈП) да излезе со информација за компании од нафтениот бизнис кои затајувале данок. Директорката на Управата за
Свет

Бајден: Резервите на нафта во САД ќе ги намалат цените на горивата

А1он
Американскиот претседател Џо Бајден изјави денеска дека ослободувањето на стратешките резерви на нафта од страна на САД и други големи потрошувачи „ќе биде важно“ за
Свет

Блумберг: Се очекува Бајден да објави ослободување на нафтените резерви

А1он
Американскиот претседател Џо Бајден најверојатно утре ќе објави дека ќе ослободи дел од нафтата од стратешките резерви на земјата со цел да влијае на цените
Економија

РКЕ: Нема поголема маржа за бензините, нафтените компании за антикризни мерки да се обратат во Владата

А1он
Пред да биде донесена одлуката за густини и маржи на нафтените деривати во текот на август од страна на поголемите трговци беа доставени одделни барања