Бајден: Резервите на нафта во САД ќе ги намалат цените на горивата

Од:

Американскиот претседател Џо Бајден изјави денеска дека ослободувањето на стратешките резерви на нафта од страна на САД и други големи потрошувачи „ќе биде важно“ за Американците, кои неодамна беа загрижени поради високите цени на горивата.

– Ќе биде потребно време, но наскоро би требало да видите дека цената на бензинот се намалува, изјави претседателот во своето обраќање пред Белата куќа.

Бајден моментно има низок рејтинг, главно поради драстичниот пораст на цените на горивата и поради инфлацијата.

Би можело да ве интересира

Псаки: Бајден нема намера унилатерално да испрати војска во Украина

А1он

Цените на нафтата растат поради тензиите во Европа и на Блискиот Исток

Ана Ололовска

ВИДЕО: Бајден го пцуе новинарот на Фокс Њуз

Ана Ололовска

Бела куќа: Бајден ќе има видео средба со лидерите на ЕУ за Украина

А1он

Бајден и јапонскиот премиер Кишида разговараа за Кина

А1он

Анализа: Можно ли е мирно решение на украинската криза – и за Путин и Бајден повлекувањето не е опција