Блумберг: Се очекува Бајден да објави ослободување на нафтените резерви

Од:

Американскиот претседател Џо Бајден најверојатно утре ќе објави дека ќе ослободи дел од нафтата од стратешките резерви на земјата со цел да влијае на цените на енергијата, соопшти Блумберг.

Според агенцијата, слични изјави се очекуваат и од други земји.

Индија пред неколку дена го одби барањето на американската администрација да ја разгледа можноста за ослободување на дел од стратешките нафтени резерви и нивна продажба со цел да се намалат цените на светскиот пазар.

Администрацијата на Џо Бајден претходно побара од владите во Јужна Кореја, Кина, Индија и Јапонија да размислат за продажба на дел од стратешките резерви, иако законодавството во тие земји не ги таргетира стратешките нафтени резерви за продажба. Вашингтон предложи координирана акција за намалување на цените на енергијата и на тој начин да и помогне на глобалната економија да закрепне.

Заедно со САД, четирите азиски економии ги сочинуваат петте најголеми потрошувачи на нафта во светот.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Бајден прогласи состојба на голема катастрофа во Ново Мексико

Ослободена е невината жена која поминала 43 години во затвор во САД

Горан Наумовски

Во Лос Анџелес е издадена наредба за евакуација поради ширење на шумски пожар

(ВИДЕО) Избегната трагедија во забавниот парк Оукс: Се расипа „нишалото“, посетители висеа на 30 метри висина

Бајден ја продолжи националната вонредна состојба за Западен Балкан

Горан Наумовски

Смит: И се заблагодарувам на Македонија за одвојувањето на два проценти од БДП за одбраната

Горан Наумовски