migranti

Свет

Либиската Влада е против воена операција против илегалната имиграција

А1он
Либиската Влада, која е признаена од меѓународната заедница, одби секаква воена операција против илегалната имиграција, откако Европската унија одобри голема поморска операција, посебно во либиските
Свет

Либија: Со илегалните имигранти во Европа влегоа и борци на ИД

А1он
Припадници на џихадистичката група Исламска држава (ИД) успеаја да влезат во Европа мешајќи се меѓу илегалните имигранти кои се обидуваат од Либија преку Средоземното Море
Свет

Повеќе од 700 мигранти се истовариле на индонезискиот брег

А1он
Повеќе од 700 мигранти од Мјанмар и Бангладеш се истовариле денеска на источниот брег на провинцијата Ацеха, на индонезискиот остров Суматра, соопштија спасувачите. Според најновите
Свет

Криумчари на луѓе ја рекламираат работата преку Фејсбук

А1он
Танјуг – Белград Криумчарите на луѓе на медитеранот, ги рекламираат своите услуги преку Фејсбук, ветуваат сигурно поминување на мигрантите, кои очајнички сакаат да стигнат во
Македонија

Обвинителството склучи спогодба за затворска казна со лице обвинето за криумчарење мигранти

А1он
Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција склучи спогодба за затворска казна, во траење од 5 години и 6 месеци, со лице обвинето за криумчарење
Свет

Лондон против планот на ЕК за квота за распределување на имигрантите од Средоземното Море

А1он
Официјален Лондон е против планот на Европската Комисија (ЕК) за определување квота, според која земјите членки на ЕУ ќе ги примат како азиланти, имигрантите од