microsoft

Економија

Мајкрософт ги затвора сите продавници и воведува само онлајн продажба

А1он
Американската компанија Мајкрософт на својата веб-страница соопшти дека ќе ги затвори сите свои продавници во наредниот период и дека во иднина ќе има само онлајн
Магазин

ВИДЕО: Неуништиво стакло за складирање податоци

А1он
Мајкрософт, по сè изгледа, пронајде начин – да сочува поголемо количество податоци на неуништив материјал. Новата технологија користи посебно стакло и ласери за впишување податоци.
Магазин

Мајкрософт со нов антивирусен софтвер за Андроид и „iOS“

А1он
Мајкрософт планира да изнесе свој антивирусен одбранбен софтвер за Андроид и „iOS“до крајот на оваа година. Софтверот развива апликации за мобилниот оперативен систем кој е
Економија

Мајкрософт за пет минути изгуби 17 милијарди долари

А1он
Aкциите на „Мајкрософт“ вчера забележаа пад на цените откако федералниот судија нареди привремено прекинување на договорот со ЈЕДИ што Пентагон го додели на компанијата минатата
Магазин

„Apple“: Промената на процесорот ќе значи пристап до апликации од различни платформи

А1он
Компанијата „Apple“ неодамна соопшти дека почнувајќи од оваа година кога потрошувачите ќе купат некоја апликација на еден од нејзините платформи истите ќе можат да ги
Магазин

(ВИДЕО) Мајкрософт: Хакери се обидуваат да профитираат од трагичната смрт на Коби Брајант

А1он
Истражувачите на службата за безбедност на „Мајкрософт“ откриле дека позадините за десктоп на кои е Коби Брајант, содржат скриен софтвер, кој тајно собира криптовалути од
Магазин

Епл и Мајкрософт в понеделник на заеднички состанок

А1он
Епл продолжува да го нагалсува своето верување дека потрошувачите во иднина треба да имаат подобар пристап во нивните медицински податоци. CNBC оваа недела извести дека