Мајкрософт ги замрзнува спонзорствата за политичари кои ги оспоруваа резултатите од изборите во САД

Од:

Компанијата Мајкрософт синоќа соопшти дека до крајот на 2022 година ги замрзнува спонзорствата за законодавците кои на крајот на изборниот процес гласаа против утврдување на Џо Бајден за претседател на САД.

Компанијата исто така нема да ги поддржува политичарите и организациите на ниво на сојузни држави кои се обидуваа да ги оспорат изборите.

Бред Смит, претседател на компанијата, соопшти дека во изминатите четири години, 20 отсто од спонзорствата на Мајкрософт „се за членови на Конгресот кои гласаа против одлуката на Изборниот колеџ“.

Слично одлучија и десетици големи американски компании како Гугл, Walmart, Marriott, AT&T, Amazon, Comcast , General Electric и American Express.

Компанијата Dow соопшти дека во следните шест години нема да ги спонзорира сенаторите кои гласаа против потврдување на резултатите од изборите.

Би можело да ве интересира

Во Џорџија отворена истрага за телефонски притисок од Трамп за пресврт во изборниот резултат

Ана Ололовска

Мајкрософт ги прекинува политичките донации

Ана Ололовска

ВИДЕО: Снимка од моментот кога приврзаниците на Трамп упаѓаат во Конгресот

Предраг Петровиќ

ЖИВО: Полицијата го обезбеди Конгресот, полициски час во Вашингтон

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Трамп: Ги украдоа изборите како никогаш досега

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Трамп повика на протест, неговите приврзаници излегоа на улица

Катерина Павлова-Николовска