Хакиран Мајкрософт, тврдат дека нападот потекнува од Русија

Од:

Мајкрософт тврдат дека руска хакерска група насилно пристапила до корпоративните бази на податоци и украла мејл пораки и документи од компјутерите на неколку вработени.

Сепак, оваа хакерска група пристапила на сосема мал процент од корпоративните компјутери и кориснички сметки, меѓу кои и оние на високото раководство, безбедносните служби и лица на повисоки функции.

Во светот на сајбер-сигурноста оваа руска група е позната како Нобелиум или Миднајт Близард. Наводно, нивната активност за хакирање на Мајкрософт започнала уште при крајот на 2023 година.

Притоа, од Мајкрософт тврдат дека се справиле со нападот и ги блокирале сите злонамерни активности кои се заканувале да ја нарушат безбедноста на компанијата.

Би можело да ве интересира

Русија: Водостојот на реката Тобол достигна „опасно ниво“

Голема поплава на границата меѓу Русија и Казахстан, десетици илјади луѓе евакуирани

Русија се огласи за нападот на Иран на Израел

Катерина Ѓуровски

Нов воздушен напад во Луганск

А1он

Русија: Подгответе се за безусловна капитулација на Украина

Горан Наумовски

ВИДЕО: Голема евакуација на населението во регионите погодени од полави во Русија