Мајкрософт ги прекинува политичките донации

Од:

Мајкрософт соопшти дека неговиот политички одбор ќе ги прекине политичките донации „се додека не ги процени импликациите од минатонеделните случувања во Вашингтон“, соопшти компанијата.

dobivaj vesti na viber

– Нашиот политички одбор обично ги стопира донациите во првиот квартал на новиот состав на Конгресот, но ќе преземе дополнителни чекори оваа година да ги разгледа неодамнешните настани во Капитол Хил и да се консултира со вработените, се наведува во соопштението.

Освен Мајкрософт, и АТ&T, која го држи Ворнер медиа, исто така ги суспендира политичките донации, а претходно во текот на денот и компаниите Фејсбук и Алфабет Гугл го направија истото.

Би можело да ве интересира

Мајкрософт: Цел на руска информативна шпионажа се 42 земји кои и помагаат на Украина

А1он

Мајкрософт купува компанија за игри за речиси 70 милијарди долари

А1он

ЕК одобри Мајкрософт да ја купи „Нуанс“ за 16 милијарди долари

Ана Ололовска

Рекорден нето профит на „Мајкрософт“ од преку 20 милијарди долари

Ана Ололовска

Мајкрософт и Линкедин го одложија враќањето на вработените во канцелариите

Ана Ололовска

За новата игра на „Мајкрософт“ – нов џојстик

Ана Ололовска