Мајкрософт: Цел на руска информативна шпионажа се 42 земји кои и помагаат на Украина

Од:

Американската информатичка компанија Мајкрософт денеска соопшти дека идентификувала „стратешка шпионажа“ на хакери кои работат за Русија во 42 земји кои ја поддржуваат Украина. Мета на хакерите се државни институции, аналитички центри, компании и хуманитарни организации.

dobivaj vesti na viber

„Од почетокот на војната, таргетирањето (сојузникот на Украина) од страна на Русија беше успешно во 29 отсто од случаите. Руските разузнавачки служби ја засилија пенетрацијата во мрежата и активностите за шпионажа против земјите кои се сојузници на Украина“, рече претседателот на компанијата Бред Смит.

Тој додаде дека при успешни упади, хакерите украле податоци од најмалку 25 отсто од нив.

Речиси две третини од земјите кои се цел на хакерска шпионажа се членки на НАТО. Главна цел беа САД, а потоа Полска. Во изминатите два месеца, шпионажата се интензивираше кон Данска, Норвешка, Финска, Шведска и Турција.

Мајкрософт наведува дека од почетокот на војната не забележал никакви упади во естонската мрежа. Компанијата тврди дека во некои земји се уште има „значителни слабости во колективната одбрана“.

Цел на шпионажа биле 128 организации, од кои половината државни институции, додека 12 отсто биле невладини, најчесто тинк тенкови или хуманитарни организации. Останатите цели на шпионажа беа телекомуникациски компании, енергетски и воени компании.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Москва тврди дека експлозиите на Крим се саботажа

Горан Наумовски

Работници од окупираната нуклеарна централа за Би-Би-Си: Русите нè имаат на нишан, тука изградија база

Уцената на Калуш Оркестра за „чистка“ на сцената од Руси не успеа, нема да настапат на фестивалот

Велика Британија, Данска и Германија најавија дополнителна воена помош за Украина

А1он

ОН негираат дека Анкара од Киев добила поевтино жито

Ана Ололовска

Русија создава нова копнена формација за поддршка на операцијата во Украина, тврди британското Министерство за одбрана

А1он