microsoft

Свет

„Мајкрософт“ потврди упад на хакери во приватни мејлови од Аутлук

А1он
„Мајкрософт“ потврди дека хакери успеале да пристапат до корисниците на приватна пошта на Аутлук. Американскиот производител на софтвер почна да ги информира корисниците дека хакери
Економија

Познати и успешни жени од ИТ светот со охрабрувања за младите девојчиња да влезат во СТЕМ професиите

А1он
Полна сала млади девојчиња со внимание ги слушаа советите и животните приказни на жени- ентузијастки кои низ времето докажале дека „Таа“ го заслужува битното место
Магазин

„Мајкрософт“ и Бе-Ем-Ве најавија платформа за поврзување на автомобилските фабрики

А1он
„Мајкрософт“ и Бе-Ем-Ве најавија создавање современа софтверска платформа преку која ќе се овозможи полесно поврзување на фабриките на автомобилскиот гигант. Стручни лица сметаат дека тоа
Свет

Вработени во „Мајкрософт“ против соработка со Армијата на САД

А1он
Околу 50 вработени во американскиот информатички гигнат „Мајкрософт“ го повикаа раководството на компанијата да се откаже договорот со Армијата на САД за доставување на технологија
Свет

Мајкрософт: Повеќе од една третина злоставувани на Интернет го познавале сторителот

А1он
Околу 36 отсто од луѓето кои биле злоставувани на интернет изјавиле дека лично ги познавале сторителите како членови на семејството, пријатели или познаници, покажа истражувањето