„Apple“: Промената на процесорот ќе значи пристап до апликации од различни платформи

Од:

Компанијата „Apple“ неодамна соопшти дека почнувајќи од оваа година кога потрошувачите ќе купат некоја апликација на еден од нејзините платформи истите ќе можат да ги користат и на другите уреди.

dobivaj vesti na viber

Експеритите веруваат дека новата политика на компанијата ќе ги доближи корисниците се повеќе да ги користат иновациите на „Apple“ преку една унифицирана платформа.

Оваа компанија не е првата која има намера да го напушти процесорот на Интел.

Во 2018 година, „Microsoft“ го додаде „ARM“ процесорот кој овозможува пристап до „Windows“.

Само неколку месеци подоцна, „Microsoft“ го претстави својот најдобар таблет „Surface Pro X“ кој ја користи новата платформа.

Овој модел на таблет успеа да ги престигне сите негови претходници со неговите карактеристики: долготрајна батерија, ултра-тенкиот дизајн и немањето на ладилник.

Преку процесот на „Емулација“, компанијата „Microsoft“ дава пристап да се користат постарите апликации на новите таблети, што предизвика позитивни реакции од корисниците кои сакаат старите алатки да ги користат на новите уреди.

Доколку „Apple“ реши новите лаптопи да ги префрли на „ARM“ процесорот, корисниците ќе добијат пристап до голема листа на апликации кои во минатото ги користеле на различни уреди со постари платформи.

 

 

Би можело да ве интересира

Мајкрософт: Цел на руска информативна шпионажа се 42 земји кои и помагаат на Украина

А1он

Прв случај на вработени во малопродажбата на Епл да се приклучат на синдикатот

Ана Ололовска

Апликацијата на Трамп најверојатно од утре во продавницата на Епл

Ана Ололовска

Мајкрософт купува компанија за игри за речиси 70 милијарди долари

А1он

Програмери на апликации во App Store заработиле повеќе од 260 милијарди долари од 2008 година

Ана Ололовска

„Епл“ достигна пазарна капитализација од 3.000 милијарди долари

А1он