„Мајкрософт“ соопшти за нови хакерски напади од „Нобелиум“

Од:

Хакерската група што стои зад нападот врз американската софтверска компанија SolarWinds, извршен лани, сега се насочила кон владини агенции, аналитички центри и невладини организации. Информацијата ја објави компанијата „Мајкрософт“.

dobivaj vesti na viber

„Оваа недела забележавме кибер напади од страна на Нобелиум насочени кон владини агенции, аналитички центри, консултанти и невладини организации“, објави Мајкрософт во блогот.

Нобелиум, со потекло од Русија, е истиот актер кој стои зад нападите врз клиенти на SolarWinds во 2020 година, соопшти „Мајкрософт“.

„Овој бран напади имаше за цел околу 3.000 имејли во повеќе од 150 различни организации“.

Најголем дел од нападот е кон цели во САД, додека ќжртви се и во уште најмалку 24 земји, соопшти Мајкрософт. Најмалку четвртина од таргетираните организации се вклучени во меѓународен развој, хуманитарни прашања и работа со човекови права, наведе Мајкрософт во блогот. Нобелиум ги почнале нападите оваа недела со упад во меркетинг налогот на Агенцијата на САД за меѓународен развој (УСАИД) и од таму извршувајќи напади со фишинг врз многу други организации, соопшти Мајкрософт.

Би можело да ве интересира

Хакери тврдат дека украле податоци за милијарда Кинези

Кибер напади врз норвешки јавни и приватни институции

А1он

Мајкрософт: Цел на руска информативна шпионажа се 42 земји кои и помагаат на Украина

А1он

Проруски хакери нападнале сајтови на италијански државни институции

Проруски хакери нападнаа неколку италијански институции, меѓу кои и Сенатот

Ана Ололовска

Бендо: Земјите кои не се пријателски расположени кон Албанија користат дезинформации и кибер напади за шпионски цели

А1он