Хакери го нападнаа српското Електростопанство, украдените податоци ги објавуваат на интернет

Од:

Хакерите кои неодамна го оневозможија онлајн системот на Електростопанството на Србија (ЕПС), а потоа бараа еден вид „откуп“ за да им ги вратат сите податоци на сопствениците, во четвртокот објавиле повеќе од 34 гигабајти кориснички податоци на интернет и овозможиле нивно преземање преку блогот Qilin, на мрежата Onion, пренесува Бета.

Воедно, најавено е дека вториот дел од базата на Електростопанство ќе биде објавен во понеделник, на 22 јануари.

Линкот кој води до можност за преземање на досега објавените податоци може да се најде на социјалните мрежи.

Би можело да ве интересира

Голем пресврт: Пикси го повика отпишаниот голман на ЕП

Предраг Петровиќ

Уапсено е момчето кое претепа наставник во Бачка Паланка

(ВИДЕО) Снимка од моментот кога се урна рингишпил во Куршумлија: Повредени тринаесет деца

13 деца се повредени во Куршумлија, уапсен е сопственикот на рингишпилот

Горан Наумовски

Се урна рингишпил во Куршумлија, едно дете е тешко повредено, 12 деца минале со полесни повреди

Горан Наумовски

Кинескиот претседател Џипинг денеска во Србија