apple

Свет

Прв случај на вработени во малопродажбата на Епл да се приклучат на синдикатот

А1он
Вработените во Епл во американската сојузна држава Мериленд синоќа одлучија да гласаат за приклучување кон синдикат, со што станаа првите од малопродажбата во тој технолошки
Свет

Апликацијата на Трамп најверојатно од утре во продавницата на Епл

А1он
Апликацијата „Truth Social“, која ја покрена поранешниот американски претседател Доналд Трамп, би можела од утре да се најде во продавницата на Епл, пренесуваат западните медиуми,
Економија

Програмери на апликации во App Store заработиле повеќе од 260 милијарди долари од 2008 година

А1он
Програмерите на апликации заработиле повеќе од 260 милијарди долари од 2008 година од продажба на дигитални производи и услуги на App Store, објави американскиот технолошки
Свет

„Епл“ достигна пазарна капитализација од 3.000 милијарди долари

А1он
Американскиот технолошки гигант Eпл објави дека стана првата компанија во историјата која достигнала пазарна капитализација од 3.000 милијарди долари. Акциите на производителот на Ајфон накратко
Свет

Епл тужи израелски производител на шпионски софтвер

А1он
Американската корпорација Епл денеска поднесе тужба против производителот на шпионски софтвер НСО поради таргетирање на корисниците на неговите уреди, оценувајќи дека израелската компанија, која е
Магазин

„Епл“ претстави нов „Ајфон 13“ и подобрен „Ајпад“

А1он
Американскиот технолошки гигант „Епл“ денеска го претстави новиот „Ајфон 13“ и подобрени модели на „Ајпад“ таблетите, проширувајќи ја 5-Г конективноста и прикажувајќи побрзи чипови и
Магазин

„Епл“ откри израелски софтвер опасен за кој било „Ајфон“

А1он
Израелската компанија за кибер-безбедност, „НСО Груп“ развила уникатен софтвер со којшто е можно да се изврши хакерски упад во кој било „Ајфон“-уред на американски „Епл“,
Магазин

Новиот „Ајфон 13“, веројатно, ќе овозможи сателитски разговори

А1он
Се наближува времето до претставувањето на новиот „Ајфон 13“, а една гласина особено го привлекува вниманието. Имено, познатиот аналитичар Минг-Чи Куо тврди дека новиот уред
Економија

ЕУ го обвини Епл за кршење на антимонополските правила

А1он
Регулаторите на Европската унија денеска ја обвинија американската компанија „Епл“ за кршење на антимонополските правила на европскиот блок и за нарушување на конкуренцијата во областа
Економија

„Епл“ ги зголемува инвестициите во САД, во следните пет години планира да вложи 430 милијарди

А1он
Технолошкиот гигант „Епл“ во следните пет години планира да ги зголеми своите инвестициски планови во САД на 430 милијарди долари, соопштувајќи дека тоа ќе создаде