apple

Свет

Кој е крипто-бегалецот кој се крие во Србија: Контроверзен Кореец ја оштети индустријата за 40 милијарди долари

А1он
Јужнокорејските власти посочија дека До Квон, претприемачот кој е одговорен за пропаѓањето на богатството од 40 милијарди долари поврзани со криптовалутите terraUSD и Luna, се
Свет

„Епл” сака да го отстрани „Твитер“ од продавницата „Ап стор”, Маск збесна

А1он
Најбогатиот човек на светот и објави војна на најголемата светска технолошка компанија. Илон Маск го обвини Епл за цензура и монополски практики во серија твитови,
Свет

Прв случај на вработени во малопродажбата на Епл да се приклучат на синдикатот

А1он
Вработените во Епл во американската сојузна држава Мериленд синоќа одлучија да гласаат за приклучување кон синдикат, со што станаа првите од малопродажбата во тој технолошки
Свет

Апликацијата на Трамп најверојатно од утре во продавницата на Епл

А1он
Апликацијата „Truth Social“, која ја покрена поранешниот американски претседател Доналд Трамп, би можела од утре да се најде во продавницата на Епл, пренесуваат западните медиуми,
Економија

Програмери на апликации во App Store заработиле повеќе од 260 милијарди долари од 2008 година

А1он
Програмерите на апликации заработиле повеќе од 260 милијарди долари од 2008 година од продажба на дигитални производи и услуги на App Store, објави американскиот технолошки
Свет

„Епл“ достигна пазарна капитализација од 3.000 милијарди долари

А1он
Американскиот технолошки гигант Eпл објави дека стана првата компанија во историјата која достигнала пазарна капитализација од 3.000 милијарди долари. Акциите на производителот на Ајфон накратко
Свет

Епл тужи израелски производител на шпионски софтвер

А1он
Американската корпорација Епл денеска поднесе тужба против производителот на шпионски софтвер НСО поради таргетирање на корисниците на неговите уреди, оценувајќи дека израелската компанија, која е
Магазин

„Епл“ претстави нов „Ајфон 13“ и подобрен „Ајпад“

А1он
Американскиот технолошки гигант „Епл“ денеска го претстави новиот „Ајфон 13“ и подобрени модели на „Ајпад“ таблетите, проширувајќи ја 5-Г конективноста и прикажувајќи побрзи чипови и
Магазин

„Епл“ откри израелски софтвер опасен за кој било „Ајфон“

А1он
Израелската компанија за кибер-безбедност, „НСО Груп“ развила уникатен софтвер со којшто е можно да се изврши хакерски упад во кој било „Ајфон“-уред на американски „Епл“,
Магазин

Новиот „Ајфон 13“, веројатно, ќе овозможи сателитски разговори

А1он
Се наближува времето до претставувањето на новиот „Ајфон 13“, а една гласина особено го привлекува вниманието. Имено, познатиот аналитичар Минг-Чи Куо тврди дека новиот уред