Мајкрософт со нов антивирусен софтвер за Андроид и „iOS“

Од:

Мајкрософт планира да изнесе свој антивирусен одбранбен софтвер за Андроид и „iOS“до крајот на оваа година.

dobivaj vesti na viber

Софтверот развива апликации за мобилниот оперативен систем кој е дизајниран да обезбеди превенција од вируси.

Од компанијата се уште не окриваат што ќе може се таа да прави, но планираат да направат преглед на следната конференција.

Мобилната апликација доаѓа по ревидирање на антивирусот за Мак системите.

Една од најголемите цели на „Defender“ е превенција од крадење на идентитети, лозинки и други кориснички податоци кои би наштетиле на луѓето во светот.

Мајкрософт ќе се придружи на растечкиот пазар како би ги спречиле злонамерните софтвери на андроид апликацијата најавуваат од компанијата.

 

Би можело да ве интересира

Мајкрософт: Цел на руска информативна шпионажа се 42 земји кои и помагаат на Украина

А1он

Мајкрософт купува компанија за игри за речиси 70 милијарди долари

А1он

ЕК одобри Мајкрософт да ја купи „Нуанс“ за 16 милијарди долари

Ана Ололовска

Рекорден нето профит на „Мајкрософт“ од преку 20 милијарди долари

Ана Ололовска

„Легион плеј“ – нова рачна конзола на „Леново“

Ана Ололовска

Мајкрософт и Линкедин го одложија враќањето на вработените во канцелариите

Ана Ололовска