libija

Свет

Судири во Триполи при обид владата на Фати Башага да ја преземе власта од ривалскиот кабинет на Абдел Дбеиба

А1он
Во Триполи денеска повторно дојде до судири откако либиската влада назначена од Парламентот и поддржана од маршалот Калифа Хафтар, најави влез во главниот град каде
Свет

Цените на нафтата над 108 долари, во фокус намалените испораки од Русија и Либија

А1он
Цените на нафтата денеска се искачија над 108 долари на меѓународните пазари, откако разговорите во ЕУ за забрана на увозот на руска нафта и прекините
Свет

Преговорите меѓу двете ривалски влади во Либија без договор за избори

А1он
Претставниците на двете ривалски влади во Либија ги завршија еднонеделните разговори без да се договорат за уставните аранжмани за избори, соопштија денеска Обединетите нации. На
Свет

Тела на 27 мигранти испливаа на либискиот брег: меѓу нив бебе и две жени

А1он
Телата на 27 мигранти, меѓу кои едно бебе и две жени, испливаа во близина на брегот на западниот дел на Либија, соопшти либиската Црвена полумесечина.