Турција и Либија потпишаа енергетски договор, Грција и Египет го оспоруваат

Од:

Турција и Либија потпишаа два договори, од кои едниот е за соработка во сферата на енергетиката, соопшти турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу, кој предводи делегација во посета на Триполи.

– Потпишаниот документ предвидува соработка меѓу турски и либиски компании, заедничко истражување на копно и во море, дупчење во Средоземното Море, изјави турскиот министер за надворешни работи.

Но, Грција и Египет го оспоруваат договорот кој Чавушоглу го потпиша со неговиот либиски колега Наџла Мангуш.

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Дендиас денеска имаше телефонски разговор со неговиот египетски колега Самех Шукри, при што двете страни го оспорија правото на либиската Влада на национално единство да потпише меморандум со Турција за истражување на природен гас, јави АНА-МПА, која се повикува на грчки дипломатски извори.

Дендиас и Шукри се договориле в недела грчкиот министер да го посети Каиро поради консултации.

Во соопштението на грчкото МНР се вели дека Грција има суверени права во регионот, кои има намера да ги брани со сите правни средства.

Во ставот се потсетува дека, според Грција, турско-либискиот меморандум од 2019 година за разграничување на ексклузивните економски зони е невалиден и незаконски, а Грција и Египет склучија договор за разграничување на сопствените зони (во истата област.) со целосно почитување на меѓународното поморско право

Грција изразува задоволство од изјавите на претседателот на либискиот парламент (со седиште во Источна Либија) и на либискиот парламентарен комитет за енергија и природни ресурси за невалидноста и недостигот на легитимност на меморандумот потпишан денеска во Триполи.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Морето ги проби крајбрежните бариери во Измир, ветрот носеше покриви на куќи во Истанбул

Грците го прекинаа транспортот на руска нафта

Катерина Ѓуровски

Предвреме родените бебиња од Газа стигнаа во Египет

ВИДЕО: Во Турција е уапсен Хрват, шеф на меѓународен наркокартел

Египет: Го одржуваме граничниот премин Рафах отворен, Израел ја блокира помошта

Катерина Ѓуровски

Земјотрес ја стресе Грција