Улични борби во Триполи

Од:

Најмалку две лица, маж и жена, се убиени за време на улични борби во главниот град на Либија, Триполи, соопштија медицински извори, пренесува „Ројтерс“.

Интензивни улични борби меѓу конфликтните либиски фракции избувнаа синоќа во Триполи и продолжија во текот на денот. Соперничките страни интензивно разменија оган, а се слушнаа и неколку детонации.

Во текот на изминатите неколку недели, спротивставени вооружени фракции се групираа и се концентрираа околу либиската престолнина, а судирите во центарот на Триполи ескалираа поради обидите да се воспостави контрола над либиската влада, потврдија очевидци за новинарот на „Ројтерс“.

Сликите и видеата објавени на интернет покажуваат воени возила како се тркаат низ улиците, борци пукаат и локалните жители се обидуваат да ги изгаснат пожарите.

Главниот политички конфликт во Либија е помеѓу владата на национално единство во Триполи, предводена од Абдулхамид ал-Дбеиб, и ривалската фракција предводена од Фати Башагом, поддржана од парламентот со седиште во источниот дел на земјата.

Мисијата на Обединетите нации во Либија изрази загриженост поради судирите.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Драматичнa ситуација во Дерна: Илјадници трупови се распаѓаат под урнатините

На плажа во либискиот град Дерна пронајдени се 400 тела

(ВИДЕО) Морето исфрла тела на жртви од Дерна стотици километри подалеку

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Се стравува дека во Либија загинале 20.000 луѓе: „Бранот од седум метри урна згради во морето“

Уништените брани кои ја предизвикаа катастрофата во Либија ги изградија југословенски компании

(ВИДЕО) Либија: Морето постојано исфрла десетици тела

Горан Наумовски