Улични борби во Триполи

Од:

Најмалку две лица, маж и жена, се убиени за време на улични борби во главниот град на Либија, Триполи, соопштија медицински извори, пренесува „Ројтерс“.

dobivaj vesti na viber

Интензивни улични борби меѓу конфликтните либиски фракции избувнаа синоќа во Триполи и продолжија во текот на денот. Соперничките страни интензивно разменија оган, а се слушнаа и неколку детонации.

Во текот на изминатите неколку недели, спротивставени вооружени фракции се групираа и се концентрираа околу либиската престолнина, а судирите во центарот на Триполи ескалираа поради обидите да се воспостави контрола над либиската влада, потврдија очевидци за новинарот на „Ројтерс“.

Сликите и видеата објавени на интернет покажуваат воени возила како се тркаат низ улиците, борци пукаат и локалните жители се обидуваат да ги изгаснат пожарите.

Главниот политички конфликт во Либија е помеѓу владата на национално единство во Триполи, предводена од Абдулхамид ал-Дбеиб, и ривалската фракција предводена од Фати Башагом, поддржана од парламентот со седиште во источниот дел на земјата.

Мисијата на Обединетите нации во Либија изрази загриженост поради судирите.

Би можело да ве интересира

Либанските штедачи насила си ги земаат заробените пари од банките

Турција и Либија потпишаа енергетски договор, Грција и Египет го оспоруваат

Катерина Павлова-Николовска

Најмалку 13 загинати во судирите во главниот град на Либија

ОН го осудија упадот на демонстрантите во парламентот на Либија во Тобрук

Ана Ололовска

Демонстранти упаднаа во зградата на либискиот парламент во Тобрук

Ана Ололовска

Бродот „Оушн Викинг“ спаси 158 мигранти во Медитеранот

Ана Ололовска