Либанските штедачи насила си ги земаат заробените пари од банките

Од:

Либанските штедачи денеска упаднаа во најмалку четири банки поради тоа што во земјата има недостиг од готовина.

Банките, по седумдневното затворање, сега се делумно повторно отворени.

Дел од светските медиуми пишуваат дека економската криза во земјата се влошува, па сè поголем број либански штедачи одлучуваат да влезат во банките и насила да си ги земат заробените пари.

Како што се наведува, либанските банки поради недостиг од готовина, наметнале неформални ограничувања за покревање пари.

Упадите најверојатно го одразуваат растечкиот гнев на јавноста кон банките и властите што се борат да ја реформираат корумпираната и оштетена либанска економија.

Поради економската криза три четвртини од населението западнало во сиромаштија, што Светската банка ја опишува како една од најлошите за повеќе од еден век. Во меѓувреме, либанската фунта изгуби 90 отсто од својата вредност во однос на доларот, што им отежнува на милиони лица низ земјата да се справат со нагло растечките цени.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Пронајдени два и пол тони ураниум што исчезнаа во Либија

Ана Ололовска

Во Либија исчезнаа два и пол тони природен ураниум: „Ова е причина за загриженост“

Ана Ололовска

Турција и Либија потпишаа енергетски договор, Грција и Египет го оспоруваат

Катерина Павлова-Николовска

Најмалку 13 загинати во судирите во главниот град на Либија

Улични борби во Триполи

ОН го осудија упадот на демонстрантите во парламентот на Либија во Тобрук

Ана Ололовска