ОН го осудија упадот на демонстрантите во парламентот на Либија во Тобрук

Од:

Обединетите нации денеска го осудија упадот на демонстрантите во седиштето на либискиот Парламент во Тобрук.

dobivaj vesti na viber

„Правото на народот на мирни протести треба да се почитува и заштити, но немирите и вандализмот, како што е вчерашната рација во седиштето на Претставничкиот дом во Тобрук, се целосно неприфатливи“, напиша на Твитер Стефани Вилијамс, специјален советник на ОН за Либија.

Стотици демонстранти протестираа во главниот град Триполи и во други градови низ Либија. Протестите беа придружени со напади и палење на владини згради, вклучувајќи го и Претставничкиот дом во Тобрук, на истокот од земјата.

Протестите се случија еден ден откако лидерите во парламентот и собранието во Триполи не постигнаа договор за одржување избори за време на разговорите во Женева со посредство на ОН.

Претставникот на ЕУ во Либија, Сабадел Хозе, ги повика демонстрантите да „избегнат каква било форма на насилство“. Тој изјави дека демонстрациите покажуваат дека народот на Либија сака „промени преку избори“ и дека „треба да се слушне нивниот глас“.

Би можело да ве интересира

ОН го осудуваат зголемувањето на бројот на жртвите и кршењето на основните човекови права на Хаити

Ана Ололовска

Советот за безбедност на ОН засега без договор за продолжување испораки со помош за Сирија

Ана Ололовска

Демонстранти упаднаа во зградата на либискиот парламент во Тобрук

Ана Ололовска

ОН: За три месеци во Иран извршени над 100 смртни казни

Ана Ололовска

Гутереш бара СБ на ОН да го продолжи одобрението за испорака на помош од Турција за Сирија

Ана Ололовска

Комесарката на ОН за човекови права Мишел Башеле нема да се кандидира за нов мандат

Ана Ололовска