Драма во Медитеранот: Вода навлегува на брод кој е без капетан и со 400 луѓе

Од:

Вода почна да продира во бродот со околу 400 луѓе, кој неконтролирано плови меѓу Малта и Либија, извести денеска службата за поддршка „Аларм телефон“.

Службата на Твитер соопшти дека добила повик за помош од бродот, кој синоќа тргнал од Тобрук, Либија, и дека властите се известени.

Како што пренесува Ројтерс, на бродот останал без гориво, а под палубата била полн со вода, додека капетанот го нема и никој не може да управува со бродот. Луѓето на бродот почнале да ги фаќа паника, а некои од нив добиле и медицинска помош, пренесува Ројтерс.

„Аларм телефон“ посочува дека бродот го пребарува Спасувачката служба на Малта (САР). Германската невладина организација Sea-Watch International на Твитер напиша дека го пронашле бродот со 400 луже и дека во близина има два трговски брода кои добиле наредба да не помагаат. Еднот брод добил наредба од Млата само да снабди со гориво.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Драматичнa ситуација во Дерна: Илјадници трупови се распаѓаат под урнатините

На плажа во либискиот град Дерна пронајдени се 400 тела

(ВИДЕО) Морето исфрла тела на жртви од Дерна стотици километри подалеку

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Се стравува дека во Либија загинале 20.000 луѓе: „Бранот од седум метри урна згради во морето“

Уништените брани кои ја предизвикаа катастрофата во Либија ги изградија југословенски компании

(ВИДЕО) Либија: Морето постојано исфрла десетици тела

Горан Наумовски