На Малта ненадејно избувна невреме, загина нуркач, спасени 17 туристи

Од:

Холандски нуркач загина, а 17 други туристи беа спасени кога ненадејно избувна бура во морето кај Малта, соопшти полицијата. Вооружените сили на Малта соопштија дека нуркачите во две групи биле во близина на Циркева, популарно место за нуркање на северниот дел на Малта, кога силните ветрови ненадејно го зафатиле морето.

Неколку патролни чамци и хеликоптер беа распоредени во потрага по нуркачи кои нуркаа на местото на потонатиот брод.

Четворицата успеале сами да стигнат до брегот на помалку од еден километар. Сите други биле извлечени од морето, но еден бил констатирана смрт по пристигнувањето во болница. Очевидци велат дека нуркачите биле од различна националност.

Неколку илјади нуркачи ја посетуваат Малта годишно, што ја прави важен дел од туристичката индустрија на островот. Се верува дека ова е најголемата операција за спасување на нуркачи во Малта.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Невремето од Словенија ја зафати Хрватска: Силните налети на ветер уриваа покриви и дрвја

Пороен дожд и грмежи во Охрид, Свети Николе и Струмица

Невреме со силен ветер, дожд, град и електрични празнења попладнево во Дебарско

Во Скопје се санираат штетите од синоќешното невреме

По 15 часа Ново Лисиче и Аеродром добија струја

Катерина Ѓуровски

Рекорден број повици од постоењето на бројот за итни случаи 112