kpd idrizovo

Македонија

Во четири наутро се запалила кујната во затворот Идризово, повреден е вработен

А1он
Вчера во СВР Скопје, вработен во Казнено поправната установа „Затвор Идризово“ пријавил дека околу 4:30 часот настанал пожар во затворската кујна, при што било повредено
Македонија

Затвореник од „Идризово“ телефонски измамил угостител од Делчево

А1он
Од МВР информираат дека надворешната канцеларија за криминалистички работи Делчево поднесе кривична пријава против 33 годишен маж од Скопје поради постоење основи на сомнение за
Македонија

Пронајден затвореникот кој и побегна на полицијата кога му купуваа плескавица

А1он
Полицијата го пронајде затвореникот кој денеска успеа да им побегне на полицајците кои го транспортирале на преглед, потврди МВР. Тој е пронајден околу 17:30 часот
Македонија

Хелсиншки: Условите во затворите во земјава видно подобрени, но и со стари проблеми

А1он
Намалување на пренатрупаноста во затворите, отвореност и слободен пристап во објектите на казнено-поправните домови од страна на НВО и медиумите, уривањето на озогласеното одделение „Школарци“