Затвореници од „Идризово“ сакале да прават бунт, со сечило раниле чувар

Од:

Повеќе осуденици од затворот „Идризово“ вчеравечер се побуниле против претресот во една од собите во амбулантното одделение, по што, вооружени со палки и сечила, сакале да ги спречат чуварите во намерата и дале отпор, при што е ранет припадник на затворската полиција, соопшти МВР.

dobivaj vesti na viber

„На 23.06.2021 во 22.10 часот во Полициската станица Гази Баба, командир во Казнено – поправната установа Идризово пријавил дека при извршување службени задачи еден службеник во затворот бил повреден со остар предмет од еден затвореник“, велат од МВР.

„Според пријавеното, на 23.06.2021 командирот издал наредба на колегите од затворската полиција да извршат претрес во една од соба во амбулантното одделение и кога пристигнале во ходникот имало повеќе осудени лица со разни тврди и остри предмети во рацете. Според пријавата, притоа еден од нивните колеги бил повреден со остар предмет. Се преземаат мерки за расчистување на случајот“, се додава во полициското соопштение.

Би можело да ве интересира

Приведени двајца крадци во Штип, следува кривична пријава

Ана Ололовска

Приведено лице во Кичево за издржување затворска казна

Ана Ололовска

Приведени двајца разбојници во Скопје

Ана Ололовска

Приведенo лице во Прилеп за издржување затворска казна

Ана Ололовска

Приведени четири лица од гостиварско за издржување затворски казни

Ана Ололовска

Приведени крадци, фатени при извршување на кривичното дело

Ана Ололовска