istanbul

Свет

Перу: Во бомбашкиот напад во Истанбул загина еден перуански државјанин

А1он
Еден Перуанец бил убиен, а уште една Перуанка била ранета во денешниот самоубиствен бомбашки атентат во историскиот центар на Истанбул, информира перуанското Министерство за надворешни
Свет

Генералниот секретар на ОН го осуди терористичкиот напад во Истанбул

А1он
 Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун го осуди денешниот терористичкиот напад во Истанбул, нарекувајќи го „подло злосторство”, јави ТАСС. Бан Ки-мун инсистира виновниците за злосторството
Регион

Се претпоставува дека напаѓачот самоубиец во Истанбул неодамна влегол од Сирија

А1он
Напаѓачот самоубиец, кој изврши денешниот напад во Истанбул, во кој беа убиени десет лица, најверојатно влегол во Турција од Сирија и не фигурирал во списокот
Регион

Две „терористки“ убиени во престрелка со полицијата во Истанбул

А1он
Две „терористки“ се убиени вечерва во престрелка со турската полицијата во истанбулскиот кварт Газиосманпаша, познат како упориште на левичарските екстремисти и активисти на Курдската работничка партија
Регион

Приведени 17 студенти при нови судири во Истанбулскиот универзитет

А1он
Седумнаесет студенти биле уапсени од полицијата при судир меѓу противнички групи во Истанбулскиот универзитет, каде во последните недели избиваат жестоки инциденти меѓу приврзаниците и противниците
Регион

120 приведени од годишнината од протестите во Истанбул

А1он
Полицијата во Истанбул приведе 120 демонстранти, кои протестираа по повод првата годишнина од големите антивладини демонстрации во Турција, соопшти началникот на полицијата во Истанбул Сељами
Регион

Солзавец и водени топови против демонстрантите во Истанбул

А1он
Турската полиција синоќа употреби солзавец и водени топови против помали групи антивладини демонстранти во центарот на Истанбул. Демонстрантите се обиделе да поминат од околните улици