Во Истанбул почна да работи Заедничкиот координативен центар за извоз на жито од Украина

Од:

Во Истанбул започна со работа заедничкиот координативен центар формиран според договорот за продолжување на извозот на жито од пристаништата во Украина, соопшти денеска Министерството.

dobivaj vesti na viber

Свеченото отворање на центарот ќе се одржи утре со обраќање на турскиот министер за одбрана Хулуси Акар.

Заедничкиот координативен центар е формиран според договорите што Русија и Украина ги потпишаа одвоено со Турција и Обединетите нации пред четири дена. Како што е наведено, ова ја отвора вратата за извоз на милиони тони украинско жито преку Црното Море, како и руско жито и ѓубриво.

Сепак, само еден ден пред постигнувањето на договорот, руски ракети го гаѓаа украинското црноморско пристаниште Одеса.

Обединетите нации (ОН) претходно денеска соопштија дека извозот на жито од Украина треба да започне во наредните денови и во исто време го осудија руското гранатирање на Одеса само неколку часа по договорот за обновување на извозот на жито.

– Житарки ќе се извезуваат од Одеса, Черноморск и Јужни, најави портпаролот на ОН Фахран Кан и додаде дека ОН сакаат да обезбедат услови за безбедно патување на бродовите.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека Русија не презела никакви обврски при потпишувањето на договорот во Истанбул, што ќе ѝ забрани да изврши „специјална операција“, уништување на воена инфраструктура и други воени цели.

Москва соопшти дека ударите на воените инсталации во Одеса не треба да влијаат на договорот за извоз на жито, што е во спротивност со соопштението на Белата куќа, која по осудите изрази сомнеж дека нападот го доведува во прашање договорот за жито меѓу Москва и Киев.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Украина уапси службеник во Херсон, го сомничат дека им помага на руските окупатори

Горан Наумовски

Гроси: МААЕ ќе го зголеми својот персонал во украинските нуклеарни централи

Чешки антиваксер и организатор на протести: Чешка ќе ја нападне Русија со атомски бомби

А1он

Аналитичар: Русите планираат масовни воздушни напади

А1он

Кличко: Нема да дозволиме Путин да ни го украде Божиќ, во Киев ќе има новогодишни елки

А1он

Украина: Руски војници силувале петгодишно девојче

А1он