bosfor

Регион

Прекината пловидбата низ Истанбул, брод со жито од Украина се насука во Босфор

А1он
Товарен брод со 3.000 тони пченка од Украина се насука денеска во Босфорот, поради што е прекинато пловењето низ Истанбул. Официјални лица од Истанбул соопштија
Регион

Интерконтинентално бебе се роди под Босфор, во тунелот „Евроазија“

А1он
Двојка влегла во тунелот „Евроазија“ во Истанбул, кој ги поврзува двете страни на градот, го пречекала своето бебе под Босфор. Од тунелот излегле како тричлено
Регион

Украинската војска бара Турција да го затвори Босфор за премин на руски бродови

А1он
Командантот на украинските поморски сили адмирал Игор Воронченко изјави дека Турција, која е членка на НАТО, треба да затвори теснецот Босфор за руски бродови, јави
Регион

Протокот Босфор беше затворен поради преминувањето на гигантски брод

А1он
Протокот Босфор денеска беше затворен за сообраќај поради преминувањето на гигантскиот бродот „Пајониринг спирит“ што плови под знамето на Малта, јавија турските медиуми. Бродот ќе