grcija

Економија

Грчкиот Ејџијан Ерлајс ја прекина продажбата на билети за сезонската авиолинија меѓу Скопје и Крф

А1он
Грчкиот авиопревозник Ејџијан Ерлајс ја прекина продажбата на билети за планираната нова линија меѓу Скопје и Крф, која требаше да започне на почетокот на јуни
Македонија

Комисијата на ЕУ ги повика Скопје и Атина да се држат до договорот за промена на името

Орце Костов
Портпаролот на Европската комисија изјави за „Euractiv“ дека Договорот од Преспа меѓу Грција и Северна Македонија од 2018 година мора да биде спроведен од „сите
Македонија

Договорот од Преспа не се менува и не се ревидира еднострано, нова порака од Грција

А1он
Договорот од Преспа е меѓународен ратификуван договор и не може да се менува и да се ревидира еднострано, рече министерот за надворешни работи на Грција
Македонија

Во Грција е уапсен државјанин на Македонија со „богато“ криминално досие

А1он
Државјанин на Северна Македонија, кој издржувал затворска казна, но по добиената неколкудневна дозвола за излез пред три месеци, не се вратил во затвор, уапсен е
Македонија

Герапетритис: Граѓаните на Северна Македонија не би сакале да ги стават во опасност односите со Грција

А1он
Пораката дека е неопходно доследно и целосно почитување на Договорот од Преспа, уште еднаш ја повтори министерот за надворешни работи на Грција Јоргос Герапетритис во
Македонија

Каселакис до Мицотакис: Ако сметате дека Договорот од Преспа е предавнички, еве Ви шанса да го поништите

А1он
Ако сметате дека Договорот од Преспа е предавнички, еве Ви шанса да го поништите, но нема да го сторите тоа, бидејќи Договорот е она што
Македонија

Герапетритис: Грчката Влада реагираше брзо и го интернационализираше прашањето по инаугурацијата на Сиљановска

А1он
Грчката Влада реагираше со исклучително брзи рефлекси, на само неколку часа по инаугурацијата на новата претседателка на Северна Македонија се активираа претседателката на Европската комисија,
Македонија

Маринакис: Логиката на употреба на уставното име формално, но не и во јавни настапи не може да биде прифатена од Грција

А1он
Неприфатлива за Грција е логиката за употреба на уставното име во формална комуникација, но не и во јавни настапи, од претседателката Гордана Сиљановска Давкова, според
Македонија

Герапетритис: Ќе бидеме строги за верното и доследно спроведување на Договорот од Преспа од Северна Македонија

А1он
Целосно е јасно дека верното и доследно спроведување на Договорот од Преспа од страна Северна Македонија претставува предуслов за која било разврска на нејзиниот европски
Македонија

Маринакис: Очекуваме да го видиме ставот на новата Влада на Северна Македонија

А1он
Очекуваме да го видиме ставот на новата Влада на Северна Македонија. Постојат обврски, кои мора да се исполнат, а очигледно Грција, како сериозна и кредибилна