eksplozija

Свет

Евакуација на населението во Северодвинск, поради зголемена радијација по експлозијата на ракета

А1он
Зголемено е нивото на радијација во рускиот град Северодвинск откако на 8 август во блиската воена база се случи несреќа во текот на тестирањето на
Свет

Русија: Експлозија во складиште за муниција, наредена евакуација на населението

А1он
Четири лица се повредени во експлозија што се случи во складиште за муниција во воена база во рускиот регион Краснојарск. Министерството за вонредни состојби нареди
Свет

Најмалку 50 лица загинаа при експлозија на цистерна во Нигерија

А1он
Најмалку 50 луѓе загинале во нигериската сојузна држава Бенуе откако се запалило гориво при преточување од оштетен камион со цистерна, изјави портпарол на регионалната Влада.
Свет

Најмалку 10 повредени при експлозија на гас во станбена зграда во Виена

А1он
Најмалку 10 лица се повредени попладнево при експлозија на гас во една петкатна станбена зграда во австрискиот главен град Виена. Како што соопшти локалната полиција,
Свет

Најмалку 13 повредени во експлозијата на пакет-бомба во Лион

А1он
Најмалку 13 лица се повредени во вчерашната експлозија на бомба во центарот на францускиот град Лион, изјавија официјални лица. Според париски „Монд”, кои се повукуваат