kalifornija

Свет

Во Калифорнија го оспоруваат решението за странските студентски визи

А1он
Властите во американската држава Калифорнија имаат намера да ја оспорат одлуката на американската служба за имиграција, според која странските студенти кои студираат во САД, ќе
Свет

Најстариот затвор во Калифорнија, Сент Квентин, е ново жариште на коронавирусот

А1он
Во затворот Сент Квентин, најстарата казнена установа во американската сојузна држава Калифорнија, дојде до драстично зголемување на бројот на заразени со коронавирус, со оглед на
Свет

Продолжува снимањето филмови и серии во Калифорнија

А1он
Калифорнија следната недела ќе објави насоки за продолжување на продукцијата на холивудски филмови и телевизиски серии, кои беа запрени поради мерките околу коронавирусот, но гувернерот
Свет

Калифорнија планира порано да ослободи 3.500 затвореници со лесни казни за да го спречи ширењето на коронавирусот

А1он
Американската сојузна држава Калифорнија денеска го објави планот за порано ослободување на 3.500 затвореници, загрижена за нивната безбедност поради опасноста од ширењето на коронавирусот, јави
Свет

Гувернерот на Калифорнија со наредба жителите да останат во своите домови

А1он
Гувернерот на сојузната американска држава Калифорнија Гевин Њусом издаде наредба сите жители да останат во своите домови, додека државата со 40 милиони граѓани, се справува