edi rama

Регион

Рама: Муџахедините во Албанија се дел од хуманитарна, а не политичка операција

А1он
Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека иранските муџахедини во Албанија се дел од хуманитарна, а не политичка операција. Во комуникација со албанските новинари, Рама од
Свет

За албанската опозиција заминувањето на Рама е пат до слободни избори

А1он
Албанската опозиција обвини дека Еди Рама е неуспешен премиер, поради што опозицијата и 85 отсто од албанските граѓани сакаат негово заминување. Ставот на опозицијата преку
Регион

По Малиот Шенген, повик Еди Рама да се прогласи непожелен во Приштина

А1он
Иницијативата на српскиот претседател и македонскиот и албанскиот премиер за „Мини Шенген“ се уште предизвикува негативни реакции во Приштина. Најновата и една од најострите замерки
Македонија

Рама: Не е праведно, а ни практично Пендаровски да бара раздвојување од Албанија

А1он
Албанскиот премиер Еди Рама попладнево преку Фејсбук реагираше на изјавата на претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски во која тој вели дека раздвојувањето на
Регион

Моисиу со совет до Мета: Реши ја кризата како јас во 2007

А1он
Поранешниот албански претседател, Алфред Моисиу на индиректен начин го посоветува актуелниот шеф на државата Илир Мета да свика лидерска средба за решавање на политичката криза
Регион

Круемади: Рама размислува за нов премиер и предвремени избори

А1он
Лидерката на третата по големина партијата во Албанија, опозициското Социјалистичко движење за интеграција, Моника Куремади, изјави дека Еди Рама размислува за името на новиот премер
Регион

Рама: Заинтересирани сме Северна Македонија да постои

А1он
Албанскиот премиер Еди Рама во обраќањето на главната сесија на Вториот самит на албанската дијаспора, што се одржува во Тирана, споменувајќи ги постигнатите успеси во
Регион

Официјална Тирана: Нема преодна влада – ставот на европарламентарците е јасен

А1он
Портпаролката на албанската Влада и актуелен државен министер за односи со Парламентот, Елиса Спиропали оцени дека делегацијата на Европскиот парламент јасно кажала дека нема преодна