ВИДЕО: Репортажата на „РАИ 3“ го разлути Рама

Од:

Италијанската телевизија „РАИ 3“, која во својата репортажа наведе дека во Албанија за дури дванаесет пати е зголемено производството на марихуана, го налути албанскиот премиер Еди Рама кој ова го нарече новинарски срам.

„Синоќешната вест за „РАИ 3“ дека наводно за дванаесет пати е зголемено одгледувањето канабис во Албанија е новинарски срам, без никаква врска со реалноста, рече тој.

Посакувам нашите одлични партнери сами да ја кажат вистината без да губат време”, напиша Рама на Твитер.

Но, опозицијата не е на тоа мислење. Во изјавата за медиумите, потпретседателот на третата по големна партија во земјата, Социјалистичкото движење за интеграција, Петрит Васили и поранешниот пратеник на демократите, Ервин Слиањи, изјавија дека репортажата на „РАИ 3“ ја „демаскирала пропагандата на Рама“.

Според нив, фактите на „РАИ 3“ укажуваат на реалната состојба во која се наоѓа земјата и дека владата не успеала во борбата против дрогата и организираниот криминал, што е еден од главните критериуми на Бундестагот за започнување преговори.

Репортажата на „РАИ 3“ го потврдува неуспехот на Рама и фактот дека Албанија и понатаму е Колумбија во Балканот, изјави Слиањи.

Посочи дека Албанија не само што не се бори против организираниот криминал, туку „тој е заштитен од владејачката партија и стана главен играч во меѓународната трговија со наркотици“.

Би можело да ве интересира

Албанија: Бројот на заразени од Ковид -19 се зголеми на 197 лица, од кои десет починати

Албанија: За викендов полициски час, од понеделник со дозвола за излез за пазарење, пензионерите во целосен карантин

А1он

Албанија: Бројот на заразени 186, излекуван 31 пациент, починати осум лица

Ана Ололовска

Во Албанија oсма жртва од коронавирусот

Ана Ололовска

Во Албанија нови 28 случаи со Ковид-19, бројот на заразените 174 лица

Ана Ололовска

Централна банка на Албанија ја намали основната каматна стапка

Ана Ололовска