Молотови коктели на протест во Тирана

Од:

На протестот организиран во Тирана од опозициските партии кои бараат смена на градоначалникот, демонстрантите се судрија со полицијата пред градското собрание на албанскиот главен град, објавија локалните медиуми.

Демонстрантите фрлаа факели и молотови коктели во правец на зградата на општина Тирана.

Насобраните бараат смена на градоначалникот на Тирана, Ерион Вељијаи и го обвинуваат за корупција.

Ова е втор протест организиран пред општинската зграда во последните неколку дена, а кој уследи по апсењето на повеќе директори и поранешни директори на градски фирми осомничени за корупција, перење пари и кршење на еднаквоста на тендерите.

Опозицијата тврди дека Вељијај е вмешан во коруптивни дела кои ги истражува Специјалното обвинителство.

Вељијај, пак, изјави дека „не се чувствува добро“ поради апсењето на неговите соработници, но нагласи дека обвиненијата мора да се докажат на суд.

Тој додаде дека не го прекршил законот.

Би можело да ве интересира

Тирана: Девојче на училиште е каснато од змија, итно е пренесено во болница

Нови детали од последните часови на несреќната Алма која со трите деца се удави во реката Бојана

Обвинение против сопругот на Алма која со децата се удави во реката Бојана

Пронајдено е телото на второто девојче кое со мајката скокна во река

Бугарската амбасада во Албанија донираше во општина Пустец: „Секоја донација без задни намери е добредојдена“

А1он

Македонците, заедно со Власите, Ромите и Египќаните бараат гарантирани пратенички места во албанскиот парламент