По Малиот Шенген, повик Еди Рама да се прогласи непожелен во Приштина

Од:

Иницијативата на српскиот претседател и македонскиот и албанскиот премиер за „Мини Шенген“ се уште предизвикува негативни реакции во Приштина.

Најновата и една од најострите замерки е вшерена кон албанскиот премиер Еди Рама. Косовскиот социолог и универзитетски професор Дадил Малоку побара од косовските власти албанскиот премиер да го прогласат за непожелна личност.

-Еди Рама пред да поддржи „Мини шенген“ со Словените, (Србија каде во преамбулата на уставот уште Косово се дефинира како нејзин составен дел и Македонија, која во својот „стомак“ социополитички и демографски има над 35 проценти етнички Албанци) би требало да поддржи дури и формално, албански мини Шенген, напиша на Фејсбук.

-Но, тој го прави спротивното. Очигледно е дека овој човек е опкружен со просрпски советници, ѓаволски работи за една мини балканска Југославија, порача Малоку.

Тој не е прв кој создавањето на „мини Шенген“ го спореди со создавање на „нова Југославија“

Претседателот на ЛДК, Иса Мустафа освен што смета дека договорот води кон нова Југославија, но без Хрватска и Словенија, мисли дека ова шпретставува „политика на оддалечување на земјите од Западен Балкан од патот на европските интеграции и дека ги сместува во скривницата на Евроазија каде што доминира Русија“.

Освен Мустафа, за четврта Југославија зборубаше и Албин Курти, како и претседателот на Косово, кои изразија негодување за оваа иницијатива.

Би можело да ве интересира

Вучиќ најави заострување на мерките и соопшти дека е за воведување на полициски час

А1он

(ВИДЕО) Вучиќ: Зад нападот на полицијата и нередите стојат странски разузнавачки служби

Искра Манојлоска

(ВИДЕО) Заев од Чаир: Ќе победиме и ќе го поразиме лажниот патриотизам на ВМРО-ДПМНЕ, ќе го поразиме и ДУИ

А1он

Заев: Секоја година ќе ги зголемуваме платите на здравствените работници и соработници до 10 отсто

А1он

Заев од Росоман: Поголема поддршка за домашните компании, 600 милиони евра за економијата до 2024 година

А1он

Заев: ВМРО-ДПМНЕ ќе остане во опозиција за да си ја обнови партијата

А1он