cnn

Свет

Светските медиуми испратија писмо до израелските власти, меѓу нив BBC, CNN, AFP

А1он
Раководителите на неколку светски медиумски куќи потпишаа писмо во кое ги повикуваат израелските власти да ги заштитат новинарите во Газа, велејќи дека новинарите работат во
Свет

Си -Ен -Ен отпушти тројца работници оти оделе на работа невакцинирани

А1он
Американската медиумска куќа Си -Ен -Ен отпушти тројца работници кои доаѓале на работа невакцинирани против коронавирусот, со што ја прекршија политиката на компанијата. „Да бидам
Свет

Аманпур се извини поради паралелата меѓу власта на Трамп и нацистите

А1он
Водителката на Си-Ен-Ен, Кристијана Аманпур се извини откако во нејзина емисија го спореди мандатот на американскиот претседател Доналд Трамп со нацистичкиот погром изведен во Кристалната
Свет

Си-Ен-Ен одзема две награди на германски новинар од „Шпигел“ кој ги фалсификувал своите статии

А1он
Си-Ен-Ен соопшти дека одзема две награди, кои во 2014 година му ги доделила на германски новинар за кого се дозна дека ги фалсификувал своите статии.
Свет

Лажна закана за бомба во канцелариите на Си-Ен-Ен во Њујорк

А1он
Канцелариите на американската телевизија Си-Ен-Ен во Њујорк синоќа беа евакуирани по телефонска закана дека во зградата на Тајм Ворнер се поставени пет бомби. Обезбедувањето на
Свет

Белата куќа повторно се заканува на новинарот Акоста од Си-Ен-Ен

А1он
Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп повторно се заканува со укинување на акредитациите за известување од Белата куќа на новинарот на Си-Ен-Ен Џим Акоста. Пред
Свет

Си-Ен-Ен ја тужи Администрацијата на Трамп, бара враќање на акредитацијата на нивниот новинар

А1он
Медиумската куќа Си-Ен-Ен поднесе тужба против Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп поради одземање на новинарската акредитација на нејзиниот известувач од Белата куќа, Џим Акоста.