bela kukja

Свет

Белата куќа ја предупреди Украина

А1он
Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден ја предупреди Украина да не ја користи својата опрема за напади врз цели во Русија, изјави за Си-Ен-Ен портпаролот
Свет

Шефот на Вагнер сака контрола над рудник кај Бахмут сметаат САД

А1он
Соединетите Држави веруваат дека сојузникот на рускиот претседател Владимир Путин, Евгениј Пригожин, основач на најмоќната руска платеничка група, е заинтересиран да ја преземе контролата врз
Свет

Бела куќа: Северна Кореја во тајност и испраќа на Русија „значителен број“ артилериски гранати

А1он
Белата куќа денеска соопшти дека Северна Кореја во тајност испраќа „значителен број“ артилериски гранати во Русија што се употребаат во инвазијата врз Украина. Портпаролот на
Свет

Белата куќа ја објасни изјавата на Бајден за нуклеарен армагедон

А1он
Немаме причина да ја актуелизираме нашата стратешка нуклеарна позиција, исто како што немаме индикации дека Русија се подготвува да користи нуклеарно оружје на непосреден начин,
Економија

Белата куќа го објави економскиот план на Администрацијата на Бајден

А1он
Белата куќа денеска објави детали за економскиот план на Администрацијата на Џо Бајден и Камала Харис. Во изјавата се вели дека историските успеси во законодавната
Свет

Бела куќа: Говорот на Путин на Денот на победата е ревизија на историјата

А1он
Ревизија на историјата, вака го оцени Белата куќа, говорот на рускиот претседател Владимир Путин, за време на парадата на Денот на победата. Се наведува и
Свет

Инфлацијата е поради пандемијата, а не поради економската политика тврдат советниците на Бајден

А1он
Советниците на американскиот претседател Џозеф Бајден ја правдаа неговата економска политика поради зголемената инфлација, наведувајќи дека тоа глобално прашање е поврзано со пандемијата на Ковид-19,
Свет

Вработени во Белата куќа се отпуштени поради марихуана

А1он
Белата куќа најави отпуштање на пет вработени поради употреба на марихуана, иако пред неколку недели беше најавена поблага политика кон употреба на лесни дроги. Портпаролката