argentina

Економија

Се очекува инфлацијата во Аргентина да достигне 95 отсто

А1он
Економистите ја зголемија својата прогноза за годишната инфлација во Аргентина на 95 отсто. Ова го покажа месечната анкета објавена од централната банка. Земјата се бори
Свет

СЗО ги следи случаи на „мистериозна болест“ во Аргентина

А1он
Светската здравствена организација (СЗО) следи неколку случаи на пневмонија од непознато потекло во Аргентина, каде досега се регистрирани три смртни случаи. Десет случаи се поврзани
Свет

Монтиело, човекот со сомнително минато пукал во аргентинската потпретседателка Кишнер

А1он
Аргентинските безбедносни власти го потврдија идентитетот на човекот кој се обиде да пука во аргентинската потпретседателка и поранешна претседателка Кристина Киршнер од непосредна близина. Станува
Свет

(ВИДЕО) Аргентинската потпретседателка Кристина Киршнер нападната со пиштол, напаѓачот не пукал, но е уапсен

А1он
Потпретседателката на Аргентина, Кристина Киршнер, вчера беше нападната со пиштол, но напаѓачот не пукал во неа и набрзо е уапсен. Неколку телевизиски канали прикажаа снимка
Свет

За поранешната претседателка на Аргентина побарана казна затвор од 12 години поради корупција

А1он
Федералниот обвинител на Аргентина денеска побара 12-годишна затворска казна за Кристина Фернандез де Кирхнер, поранешната претседателка на државата и актуелен потпретседател, под обвинение за корупција.
Свет

Аргентинските работници организираа „погреб“ за платите

А1он
Аргентинските работници, кои подолго време протестираат поради големата инфлација, организираа „погреб“, при што „тагуваа“ поради „смртта“ на средствата неопходни за живот. Некои жени дојдоа во
Свет

Големи протести во Аргентина поради економската криза

А1он
Илјадници незадоволни Аргентинци го блокираа центарот на Буенос Аирес за време на насилните улични протести, барајќи од владата да ги зголеми платите и бенефициите за
Економија

Инфлацијата во Аргентина може да достигне рекордно ниво од 76 проценти

А1он
Инфлацијата во Аргентина до крајот на годината би можела да достигне рекордно високо ниво од 76 отсто, предвидуваат експерти на аргентинската Централна банка. За годинава
Свет

Аргентинскиот министер за економија Мартин Гузман поднесе оставка

А1он
Аргентинскиот министер за економија Мартин Гузман вчера поднесе оставка на функцијата бидејќи се појавија големи поделби во владејачката коалиција околу тоа како земјата да се
Свет

Илјадници маршираа во Буенос Аирес против убиствата на жени

А1он
Илјадници луѓе во Буенос Аирес, главниот град на Аргентина, маршираа против убиствата на жени и насилството врз жените. Демонстрациите, кои се одржаа вчера попладне, беа