24 dekemvri

Македонија

СДСМ: 24 декември е еден од најцрните датуми во нашата демократија, по девет години во ВМРО-ДПМНЕ ништо не е сменето

А1он
Пред девет години на овој ден, режимската ВМРО-ДПМНЕ го погази плурализмот, ја загрози слободата на говор и ги погази демократските права и слободи.На 24 декември
Македонија

24 декември – се заборави и се повтори, одговорност никој не понесе

А1он
Кога-тогаш ќе одговараат виновниците за црниот понеделник, велеше Зоран Заев, кога со име и презиме ги читаше Никола Груевски, Зоран Ставрески, Гордана Јанкулоска и Трајко
Македонија

ВИДЕО: Насилно исфрлаше пратеници на СДСМ, сведок за 27 април, се уште го обезбедува Собранието

А1он
Дел од новинарите кои вчера го следеа судскиот процес за настаните на „Крвавиот четврток“, беа шокирани, бидејќи во еден од сведоците, препознаа директен актер во
Македонија

ЦРМ: Одлуката на ЕСЧП е значајна победа во борбата за слобода на изразувањето во Македонија

А1он
„Центарот за развој на медиуми ја поздравува одлуката на Европскиот суд за човекови права во Стразбур целосно да ги прифати аргументите на шестте новинари кои
Македонија

ЗНМ ја поздрави одлуката на Судот во Стразбур за случајот „Селмани и останати против РМ“

А1он
Здружението на новинарите на Македонија во денешното соопштение ја поздравува одлуката на Европскиот суд за човекови права за случајот „Селмани и останати против Република Македонија“
Македонија

ВИДЕО: Стразбур пресуди во корист на новинарите отстранети од Собранието на 24 декември 2012

А1он
Европскиот суд за човековите права донесе пресуда во врска со случајот на новинарите кои беа физички отстранети од собраниското обезбедување на седницата за носењето на
Македонија

Инфо Центар: Без запирање на атмосферата на линч и страв не може да има фер и демократски избори

А1он
Пред три години, на 24 декември 2012, авторитарниот режим на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ и физички крена рака и се пресмета со демократијата и слободата на
Видео Македонија

(ВИДЕО) Заев: Претстои период кога ова лудило мора да заврши

А1он
На 2-годишнината од Црниот понеделник, членови на опозициските партии денеска, пред Собранието на РМ поставија импровизиран споменик на смртта на демократијата, на кој е претставено