Регион

Најнови вести од регионот – Балкан – Политика – Економија

Регион

Првиот осуденик за геноцид во БиХ, пуштен на слобода

А1он
Борислав  Херак, првиот човек осуден за геноцид во БиХ, излезе од затвор. Херак поради монструозни злосторства беше осуден на смртна казна, која подоцна беше сменета
Регион

„Блиц“: Инспекцијата замижа за фалсификуваната диплома на Николиќ

А1он
Факултетот за менаџмент од Нови Сад , соопшти дека регионалната просветна инспекција, по преземената истрага, заклучила дека дипломата на претседателот Томислав Николиќ е валидна. Како
Регион

Тадиќ ја напушта политиката, партијата му ја препушта на Ѓилас

А1он
Претседателот на Демократската партија, Борис Тадиќ  се повлекува од политиката. Тадиќ нема да се кандидира за претседател на Демократската партија, а  раководството на партијата ќе
Македонија Регион

Извинување од Бора Чорба ако сака да пее на „Пиволенд“

А1он
На Фејсбук и Твитер, многу коментари и јасно барање познатиот српски рокер Бора Чорба прво да му се извини на целиот македонски народ, па потоа
Регион

Јахјага: Подготвени сме за продолжување на дијалогот

А1он
Приштина е подготвена за продолжување на дијалогот, и дека со претседателот на Србија Томислав Николиќ може да се сретне единствено како легитимен пртетставник на Косово
Регион

ЈРТ почна да емитува програма

А1он
Југословенска радио-телевизија почна да емитува тест програма преку интернет. Млади ентузијасти кои сакаат да `вратат барем нешто од пропаднатата Југославија` ја покренаа оваа телевизија ЈРТ.
Регион

Четворица Бугари уапсени во Кампала поради фалсификувани банкарски картички

А1он
Четворица бугарски државјани се уапсени во главниот град на Уганда, Кампала поради повлекување на пари од банкомати со фалсификувани банкарски картички. При апсењето на бугарските