Регион

Најнови вести од регионот – Балкан – Политика – Економија

Регион

Грција ги намалува платите на државните службеници за 30 отсто

А1он
Платите на државните службеници во Грција следната година ќе се намалат за 30 отсто, во склоп на мерките за штедење, во замена за меѓународна финансиска
Регион

Полицијата го приведе екс заменикот министер за земјоделство на Србија

А1он
Српската полиција го проведе поранешниот министер за земјоделство Саша Драгин, и уште девет функционери, директори и претседатели на управни одбори. Сите се сомничат дека ја
Регион

ВИДЕО: Запалено македонското знаме во Тирана

А1он
Маскирани Албанци во Тирана ги симнуваат македонските знамиња кои се поставени на јарболите поради посетата на премиерот Никола Груевски на оваа земја. Симнати се и
Регион

Српска пратеничка бара имунитет за сообраќаен прекршок

А1он
Српските пратеници Дубравка Филиповски и Дејан Рајчиќ побараа имунитет поради злоупотреба на службената должност. Иако тие го негираат тоа, „Блиц“ поседува документи од судови што
Регион

Нормализација на односите Белград – Приштина клучна за прием во ЕУ

А1он
Германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле изјави денеска дека нормализацијата на односите Белград-Приштина е неопходен услов за нивно конечно придружување кон ЕУ како партнери,
Регион

Готовина прогласен за почесен граѓанин на Сплит

А1он
Хрватскиот генерал Анте Готовина, кој беше ослободен минатата седмица од Хашкиот трибунал по обвиненија за воени злосторства за време на операцијата „Бура“, од денеска е почесен граѓанин