kipar

Регион

Србин загина на пешачки премин во Кипар, возачот не го видел пешакот

А1он
Србин (29) загина во саботата рано наутро на Кипар откако во него удрил автомобил на патот пред паб на брегот во Лимасол. Сообраќајната полиција соопшти
Свет

Обезбедување на ноќен клуб уби турист од Велика Британија

А1он
Насилно обезбедување ја злоупотребува својата моќ и ги таргетираат Британците на одмор, сугерираат туристите, откако обезбедувачи на Кипар наводно до смрт претепале Британец, пишува Дејли
Свет

Поранешниот шеф на дипломатијата Христодулидис е новиот претседател на Кипар

А1он
Со 51,91 отсто од гласовите, поранешниот шеф на кипарската дипломатија Никос Христодулидис е новиот, осми по ред, претседател на Република Кипар. Христодулидис победи во вториот
Регион

Морето кај Кипар исфрли тела на мртви китови, дали ова може да биде последица на земјотресот?

А1он
Кипарските власти објавија дека морето исфрлило голем број мртви китови на северниот брег на Кипар. Се верува дека смртта на китовите е поврзана со силните
Свет

Кипар воведува задолжителен ПЦР тест за патници од Кина

А1он
Од 15 јануари 2023 година Република Кипар воведува задолжителен негативен ПЦР тест за сите патници кои на островот пристигнуваат од Кина. Тестот треба да биде
Регион

(ВИДЕО) Застрашувачко торнадо во Аја Напа во Кипар: Туристите трчаа да го спасат својот живот, летаа лежалки и чадори

А1он
Опасниот воден и воздушен вител предизвика хаос долж брегот на популарното туристичко место Аја Напа. Уловен е моментот кога летаа лежалки и чадори, а туристите