kipar

Регион

Турција ја одби резолуцијата на ЕП за Кипар како „уцена“

А1он
Резолуцијата на Европскиот парламент со која се повикува Турција да ги повлече своите војници од Кипар „нема врска со реалноста“, соопшти денеска турското Министерство за
Регион

Рекордни 12.363 тестови за еден ден на Кипар, потврдени 268 случаи на Ковид-19

А1он
Министерството за здравство на Кипар соопшти дека биле направи рекордни 12.363 тестови за еден ден, бројка речиси три пати поголема во споредба со просечниот број
Регион

Министерот за надворешни работи на Кипар во самоизолација

А1он
Шефот на кипарската дипломатија Никос Христодулидис, од вчера попладне се наоѓа во самоизолација откако бил откриен случај на Ковид-19 во неговото блиско професионално опкружување, јави
Регион

Случувањата во поширокиот регион во фокусот на трилатералната средба на МНР на Грција, Израел и Кипар

А1он
Важноста на трилатералната соработка и комуникација за зајакнување на односите меѓу трите земји ги истакнаа шефовите на дипломатиите на Грција, Израел и Кипар, Никос Дендиас,
Регион

Трилатерална средба во Атина на шефовите на дипломатиите на Грција, Кипар и Израел

А1он
Министрите за надворешни работи на Грција, Израел и Кипар, Никос Дендиас, Габи Ашкенази и Никос Христодулидис, денеска ќе одржат трилатерална средба во грчкото МНР, а
Свет

Кипарската православна црква ја призна автокефалноста на Украинската православна црква

А1он
Кипарската православна црква ја призна Православната црква на Украина како автокефална и таа е трета црква од православниот свет што го стори тоа, по Грчката