mleko

Економија

Нема веќе гарантирани цени, државата уште не го донела законот за контрола на трговците

Орце Костов
Мерката за гарантирана цена на лебот, млекото, јогуртот, тестенините, дел од месните производи, како и на безалкохолните пијалаци и пивото од утре нема да важи.
Економија

АХВ: Трипуновски повторно лажно шири паника, млекото со афлатоксин се враќа во Србија

А1он
Неосновано ширење паника и доведување на граѓаните во заблуда е последната објавена вест на претседателот на Комисијата за земјоделство, шумарство и водостопанство на ВМРО-ДПМНЕ Цветан
Економија

Војната во Украина ќе предизвика криза со снабдувањето на млеко, предупреди Ковачевски

Орце Костов
Премиерот Димитар Ковачевски најави дека ќе следуваат нови економски мерки за да се спречи некои фирми во време на криза да печалат на грбот на
Економија

„Доаѓа зима, ќе бираме помеѓу студ и глад“: Македонија пред силен бран поскапувања

Орце Костов
Цените на млечните производи, зеленчукот и овошјето во месец август се двојно покачени, а од септември се најавува зголемување на лебот за 15 отсто. Во
Македонија

Итно се повлекува млекото „МИЗО 2,8%“: АХВ нареди да не се пие и да се врати од каде што е купено

Орце Костов
Агенцијата за храна и ветеринарство ги информира потрошувачите дека се отповикува следниот производ – УХТ млеко МИЗО 2,8% мм поради несоодветен квалитет и измама на
Видео Македонија СКЕН

(ВИДЕО) Внимавајте: Напивка за слабеење, суплементи за црниот дроб, млеко, чоколади – повлечени како небезбедни

Анита Петровска Рајковиќ
Млеко „милкано“, виршли „вуди“, сок од јаболко „хип“, сладоледи од познати брендови, киндер-производи, чоколади „твикс“, биоѓумбир во прав, сируп KIDZ OMEGA LIQID – ова е
Економија

Агенција за храна: Од пазарот се повлекува небезбедна серија од млекото „Милкано“

А1он
Врз основа на добиен позитивен резултат за присуство на афлатоксин М1 над максимално дозволени концентрации во млеко од брендот „Милкано“ увезено од Босна и Херцеговина,
Економија

Србија ја продолжи забраната за извоз на млеко и млечни производи, но не и за Македонија

А1он
Владата на Република Србија ја продолжи привремената забрана за извоз на млеко и млечни производи до 30 ноември, со исклучок на извозот во Северна Македонија
Регион

Владата на Србија ја продолжи забраната за извоз на млеко, не важи за Македонија и Албанија

А1он
Владата на Република Србија на денешната седница донесе повеќе изменети прописи и одлуки, чија важност истекува на 31 октомври, меѓу кои е и Одлуката за
Регион

Во продавниците низ Србија недостиг на млеко: Владата го забрани извозот и му ја ограничи цената

А1он
Владата на Србија на денешната седница донесе одлука за новата максимална малопродажна цена на млекото. Уредбата предвидува новата цена за литар долготрајно млеко со 2,8