Регион

Најнови вести од регионот – Балкан – Политика – Економија

Регион

Бугарската Православна Црква ги подржува протестите

А1он
Бугарскиот претседател Росен Плевнелиев ги правдаше протестите на луѓето, кои конечно бараат „праведност и правна држава“. Исто така и Бугарската православна црква се солидаризираше со
Регион

Преговорите за имеплементација на спогодбата меѓу Белград и Приштина завршија без договор

А1он
Повеќечасовните преговори меѓу премиерите на Србија и Косово, Ивица Дачиќ и Хашим Тачи со посредство на високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон,
Регион

Романските лекари се заканија со протести, штрајк и оставки

А1он
Ромнанските лекари и другиот медицински персонал се заканија со протести, штрајк и оставки во јули поради ниските плати, условите за работа и односот кон медицинскиот
Регион

Турските лекари предупредуваат за опасната употреба на солзавец врз демонстрантите

А1он
Шест турски здравствени организации денеска изразија жалење за масовната употреба на солзавец од страна на полицијата за време на разбивањето на антивладините демонстранти, истакувајќи два