Регион

Најнови вести од регионот – Балкан – Политика – Економија

Регион

Галучи: Северно Косово треба да биде дел од Србија

А1он
Поранешниот претставник на Обединетите нанации за северно Косово, Џералд Галучи смета дека само со воспоставување на целосен авторитет на Србија во северниот дел на покраината,
Регион

Николиќ со СНС разговара за новата влада

А1он
Нешто по 11 часот, како што јавија српските медиуми, Претседателот на Србија, Томислав Николиќ, започна консултации со претставници од Српската напредна партија да формира влада.
Регион

Турција ќе го забрани абортусот?

А1он
Неколку стотици жени, демонстрираа во Истанбул, на најголемите протести од овој тип, откако Турција најави забрана на абортусот. Жените носеле транспаренти „Моето тело, мој избор“
Регион

Тешка сообраќајка во Хрватска

А1он
На магистралниот пат кај Тромилје, Хрватска, се случи сообраќајка во која загинаа три лица. Настраданите биле во автомобил со задарски регистарски таблички, но нивниот идентитет